Dowody krwi: Jak DNA rewolucjonizuje sposób, w jaki rozwiązujemy zbrodnie

W swojej angażującej książce Lee i Tirnady robią o wiele więcej niż dyskusje na temat wpływu zastosowania analizy DNA na śledztwa w sprawie przestępstw. Oczywiście postępy w technologii opartej na DNA zmieniły sposób, w jaki policja może budować sprawę przeciwko podejrzanemu, rozwiązywać stare, wcześniej nierozwiązywalne zbrodnie, identyfikować prawdziwego sprawcę przestępstwa i uwolnić osoby, które zostały niesłusznie skazane. Ale Lee i Tirnady również badają tajemnice, jakimi profilowanie DNA zostało rozwiązane w tak różnych dziedzinach, jak archeologia, rolnictwo, genealogia i paleontologia. Możemy teraz ocenić zasadność roszczeń linii do Lodziarza, wymarłego ssaka znanego jako quagga (zebry wygrywające na koniach), Micka Jaggera i francuskich winogron. Możemy śledzić przenikanie genetycznie zmodyfikowanych roślin do naszego systemu żywnościowego i weryfikować autentyczność eksperymentów w klonowaniu. I możemy zidentyfikować szczątki ofiar wojny i innych katastroficznych wydarzeń. Kryminalistyczne wykorzystanie testów DNA tak bardzo zmieniło nasz sposób życia, który, jak twierdzą autorzy, naprawdę zmienił świat . Dopasowywanie profili DNA ze szkła do picia (na górze) i na podejrzanego (na dole). Dzięki uprzejmości Massachusetts State Crime Laboratory.
(Postać)
Wszystko to jest dość niezwykłe, gdy weźmie się pod uwagę, że pisanie DNA pojawiło się po raz pierwszy w śledztwie kryminalnym w 1986 roku. Technika ta jest obecnie tak powszechnie akceptowana, że jej wiarygodność, jak sugerują autorzy, nie budzi już wątpliwości. Jedyną dostępną metodą kwestionowania wyników pisania na klawiaturze jest kwestionowanie, w jaki sposób testy zostały wykonane i przez kogo. Ta taktyka została przyjęta przez obronę w procesie OJ Simpsona – sprawa, która musi znaleźć się w książce o DNA, nawet jeśli ktoś pragnie, aby nie trzeba było już więcej o niej czytać. Książka poświęca temu rozdziałowi dwa rozdziały i, co dziwne, nie wspomina o roli Lee jako świadka obrony na rozprawie. Jego zeznania na temat karaczanów w spaghetti dostarczały żywego obrazu na poparcie teorii obrony, że potępiające dowody powinny zostać odrzucone, ponieważ zostały skażone lub zasiane. Niemniej autorzy przedstawiają bezstronne i szczegółowe badanie dowodów kryminalistycznych oferowanych w procesie Simpsona. Sugerują, że główną przesłanką tej sprawy jest to, że laboratoria muszą przestrzegać najwyższych standardów zawodowych w zakresie gromadzenia, przechowywania i identyfikacji dowodów. Niestety, jak wykazały ostatnie skandale w policyjnych laboratoriach kryminalnych, takich jak Houston, lekcja ta nie została jeszcze wyciągnięta.
Książka wprowadza czytelnika w złożone problemy moralne i polityczne, które wynikają z nadzwyczajnego postępu w rozumieniu i sądowym używaniu DNA. Pojawiają się pytania, w jaki sposób zrównoważyć potrzeby organów ścigania w zakresie rozbudowanej bazy danych DNA z prawem jednostki do prywatności. Przypadki, w których pisanie DNA doprowadziło do oczyszczenia – ponad 130 do tej pory – ujawniły niedociągnięcia naszego systemu sądownictwa karnego i podniosły kwestię zasadności kary śmierci. Pomyślne klonowanie owiec i myszy doprowadziło do pytań o to, czy dzieci projektantów i klonowanie ludzi są tuż za rogiem i co powinniśmy zrobić z tą perspektywą.
Jednak autorzy nie próbują udzielać odpowiedzi na te drażliwe kwestie, pozostawiając to zadanie bioetykom Misją tej książki jest wyjaśnienie laikowi nauk o DNA i dostarczenie historii przypadku, które ożywią naukę kryjącą się za śledztwem. Niezależnie od tego, czy przedmiotem śledztwa jest pozyskanie człowieka, rośliny, zwierzęcia, czy patogenu, pisanie DNA zrewolucjonizowało sposób, w jaki badacz zbliża się do rozwiązania zagadki. Lee i Tirnady napisali cenną książkę dla tych, którzy są zainteresowani poznaniem historii kryminalistycznych zastosowań DNA i wciągnięciem w postaci, które były częścią jego niezliczonych osiągnięć.
Jacqueline McMurtrie, JD
University of Washington School of Law, Seattle, WA 98195
[email protected] washington.edu
[hasła pokrewne: disulfiram, alprazolam, makaszka allegro ]
[hasła pokrewne: drożdżaki w kale, makaszka allegro, mielopatia szyjna leczenie ]