Cholera, Chloroform i Science of Medicine: Life of John Snow

John Snow od dawna był szanowany, w szczególności przez anestezjologów i pracowników służby zdrowia, za pionierską pracę medyczną, którą wykonał w XIX wieku. Ale większość pism o Śniegu (który był wujkiem mojego męża) skupiła się na znieczuleniu lub zdrowiu publicznym. W związku z tym uważany był on być może za postać nieco donkiszotyczną, dobrze znaną na równoległych, ale niezwiązanych ze sobą polach. Książka ta stanowi jednak syntezę Śniegu, holistycznego opisu lekarza medycyny z połowy XIX wieku, którego głównym celem było wykorzystanie nauki z tamtych czasów w celu poprawy wiedzy medycznej na temat choroby i klinicznego leczenia chorób. Zespół z Michigan State University, który zbadał tę książkę, podjął rozsądną decyzję, aby mieć jednego pisarza u steru. Narracja jest konsekwentna i płynna, większość z nich opowiedziana własnymi słowami Snow. Śledzi chronologicznie życie Śnieżka, od wczesnych lat jego najstarszego syna z klasy robotniczej w Yorku w Anglii, do stażu medycznego w Newcastle upon Tyne, do dni studenckich w Londynie. Kiedy był uczniem Hunterian School of Medicine na Great Windmill Street, w londyńskiej dzielnicy Soho, Snow nauczył się najnowszych technik nowego szpitala medycyny. U podstaw tego podejścia leżało zintegrowanie zewnętrznych uszkodzeń ciała i patologii wewnętrznej; uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie badania pacjentów za pomocą innowacyjnego nowego instrumentu Laennec – stetoskopu. Eksperymentalne badania wykorzystujące chemię, fizjologię i wiwisekcję zostały zachęcone. Autorzy słusznie zwracają uwagę na znaczenie tego okresu w wyposażeniu Śniegu zarówno w wizję, jak i umiejętności, które stanowiły podstawę jego przyszłej pracy.
Gdy został zakwalifikowany, Snow rozpoczął praktykę w Soho, wymykając się zwykłym tendencjom młodych lekarzy do powrotu do swoich rodzinnych miejscowości, w których łatwiej było utrzymać się przy życiu. Praktyka Snowa była powolna w budowaniu, ale korzystał z niej przez wiele lat, stając się aktywnym członkiem Towarzystwa Medycznego Westminster, późniejszego Towarzystwa Medycznego w Londynie i Royal Medical and Chirurgical Society. W tym okresie badał także fizjologię oddychania, badając takie tematy jak asfiksja i zatrucie tlenkiem węgla. Książka dobrze opisuje trajektorię rozwoju intelektualnego w tych obszarach. Tak więc, gdy wiadomość o odkryciu mocy eteru w celu wywołania nieprzytomności, a tym samym nieczułości na ból chirurgiczny, dotarła do Londynu w grudniu 1846 roku, Snow natychmiast dostrzegł potencjał tej nowej techniki. Został szanowany i ceniony w londyńskiej społeczności medycznej, a jego wkład w ustanowienie specjalności anestezjologicznej był tak wielki, że wciąż jest naznaczony w XXI wieku.
Portret Johna Snow (1813-1858) Thomasa Barkera, 1847. Dzięki uprzejmości RG Snow.
(Postać)
W 1848 r., Podczas gdy budował swoją praktykę anestezjologiczną, cholera wróciła do Londynu, a do 1849 r. Zarejestrowano około 53 000 zgonów w Anglii i Walii. Śnieg zmusił go do pracy nad najważniejszymi pytaniami dnia: jaka była przyczyna cholery i jak została przeniesiona choroba. Jego radykalna teoria, że woda była ważnym środkiem przekazu, zdobyła mu niewielu zwolenników Kiedy następna epidemia cholery nawiedziła Londyn, w 1854 roku Snow zobaczył, że jest to okazja do zebrania dowodów i potwierdzenia swojej hipotezy. Historia jego zaangażowania w pompę Broad Street stała się legendarna w historii zdrowia publicznego i często była myląca i fałszywie przedstawiana. Rzeczywistym znaczeniem tego wydarzenia był sposób, w jaki Śnieg wykorzystał swoją medyczną władzę, aby przekonać lokalnych urzędników do podjęcia działań. Jego uzupełniające śledztwo w sprawie dostarczania wody do okręgów w południowym Londynie było eksperymentem wizjonerskim. Ponowne opracowanie obu tych badań epidemiologicznych jest szczególnie dobre, obalając mity i rekonstruując skupione i osobliwe podejście Snow a do problemu.
Ambicja Śniegu i chęć zmiany w humanitarny sposób dały mu odwagę, by zająć się nauką i wykorzystać ją w pełni w swojej praktyce medycznej. Ta książka potwierdza, jak znaczące było to osiągnięcie, i będą ją mogli podziwiać zarówno lekarze, jak i historycy.
Stephanie J. Snow, Ph.D.
Manchester University, Manchester M13 9PL, Wielka Brytania
Stephanie. [email protected] ac.uk
[przypisy: dekstrometorfan, alprazolam, hurtownia portfeli ]
[hasła pokrewne: spodziectwo żołędziowe, zespół reitera objawy, przetoka ustno zatokowa ]