Hematologia kliniczna i Onkologia: Prezentacja, diagnostyka i leczenie

W dziedzinie charakteryzującej się dużą konkurencją, Hematologia Kliniczna i Onkologia są wyjątkowe. Po pierwsze, ta wieloputorska książka łączy kliniczną lekarstwo na raka z przewodnikiem po wszystkich aspektach hematologii, w tym zaburzeniach krzepnięcia i transfuzji. Po drugie, w przeciwieństwie do większości podręczników onkologicznych, otwiera się przegląd diagnostyki różnicowej typowych objawów i objawów u pacjentów z nowotworem oraz strategie diagnostyczne odpowiednie do ich rozwiązania. Ta część książki jest szczególnie interesująca, ponieważ często nasi pacjenci nie przechodzą przez drzwi z ustaloną diagnozą, ale raczej z obrzękiem węzła chłonnego lub guzem w piersi, który był widziany w mammografii. Przygotowując wykład zatytułowany Pacjenci z powiększonymi węzłami chłonnymi , przejrzałem rozdział I książki i znalazłem wiele użytecznych, zwięzłych informacji, choć podzielonych na kilka rozdziałów, na pacjentów z limfadenopatią. (W przyszłej edycji można rozważyć jeden rozdział na ten temat). Splenomegalia jest wszechstronnie (ale niezbyt szeroko) omawiana w jednym rozdziale, natomiast rozdział dotyczący konkretnie pacjenta z powiększoną wątrobą (z pewnością nie jest to rzadki problem) brakuje. Ostatnio dwóch moich pacjentów z rakiem miało odpowiednio zwiększoną duszność i wodobrzusze. Znalazłem rozdział na temat każdego z tych dwóch wspólnych problemów, z pomocnymi dyskusjami, które są zgrabne i na temat.
Reszta książki jest bardziej standardowa w swoim projekcie. Dostarcza krótkich przeglądów dotyczących terapii (sekcja II) oraz systematycznej dyskusji na temat wszystkich typów nowotworów i zaburzeń hematologicznych (sekcja III). Rozdział IV, Specjalne uwagi dotyczące leczenia pacjentów z nowotworami , jest dobry, ale żałuję, że nie zawierał rozdziału dotyczącego sytuacji kryzysowych. Opieka wspomagająca została omówiona w rozdziale V.
Tak więc większość książki konkuruje bezpośrednio z istniejącymi głównymi podręcznikami na temat onkologii. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma to dobrego wyniku. Jego główną atrakcją jest udane dostarczenie zwięzłych informacji na temat wszystkich aspektów danego rodzaju raka: epidemiologii, badań przesiewowych (w stosownych przypadkach), oceny klinicznej i leczenia. W większości rozdziałów krótkie skróty umieszczone w streszczeniach oferty tekstowej są mile widzianym przyciągającym wzrok czytelnikiem. Referencje są zrozumiałe, że zawierają głównie inne podręczniki, ale także ważne oryginalne artykuły naukowe, które obejmują nowoczesne klasyki , takie jak najnowsze artykuły na temat uzupełniającego leczenia raka piersi z użyciem inhibitorów aromatazy.
Redakcja zdecydowała się na integracyjną prezentację onkologii klinicznej i hematologii, i ogólnie rzecz biorąc, jest dobrze przyjęta. Ta funkcja sprawia, że podręcznik jest szczególnie interesujący dla studentów medycyny i praktykantów w dziedzinie onkologii i hematologii. Zastanawiam się jednak, czy czystym hematologom będzie idealnie służyć, skoro dyskusje na temat nienowotworowych zaburzeń hematologicznych są rozproszone na wielu stronach poświęconych onkologii. Onkolodzy kliniczni uznają tę książkę za bardzo pomocną i nie powinni ignorować konkretnej wartości sekcji I, która obejmuje diagnozę różnicową i zarządzanie wieloma powszechnymi problemami klinicznymi.
Martin F. Fey, MD
Inselspital Institute of Medical Oncology, CH-3010 Bern, Szwajcaria
martin. [email protected] ch
[przypisy: Białkomocz, polyporus, diltiazem ]
[patrz też: talasemie, hbsag badanie, butiqjula allegro ]