Łzy Geparda i inne historie z pogranicza genetycznego

Dla biologa molekularnego Stephen O Brien prowadził życie pełne przygód. Łzy Cheetah opisują, w jaki sposób dążenie do biologii molekularnej w jego laboratorium doprowadziło do niektórych z jego dalekich poszukiwań. Zebrał spermę z dzikich gepardów z Afryki Wschodniej na Równinie Serengeti; udobruchała holenderską księżniczkę, która myślała, że strzela do tanzańskich lwów kulami, a nie za pomocą strzałek znieczulających; ścigał humbaki w tratwie Zodiac; przytuliła maleńką pandę w gęstym chińskim bambusowym lesie; w obliczu prokuratora koronnego podczas procesu morderstwa na Wyspie Księcia Edwarda w związku z identyfikacją kota przez DNA z włosów; i śledzone orangutany na Borneo w celu wykonania biopsji skóry. O Brien jest szefem Laboratorium Różnorodności Genomu w National Cancer Institute. W swojej książce opowiada o tym, w jaki sposób instytut stosuje biologię molekularną w problemach zagrożonych gatunków. Powracającym tematem jest to, w jaki sposób wąskie gardło populacji, zmniejszając populację do niewielkiej liczby, może prowadzić do zmniejszenia zmienności genetycznej w miarę wzrostu populacji, która przeżyła. Wynikające z tego zmniejszenie liczby plemników i poziomu testosteronu oraz wzrost śmiertelności niemowląt i wad wrodzonych zagrażają przetrwaniu populacji, jak na przykładach gepardów wschodnioafrykańskich, lwów afrykańskich i azjatyckich oraz pantery z Florydy.
Innym przykładem tego, w jaki sposób techniki z dziedziny genetyki molekularnej pomogły w złagodzeniu problemów zagrożonych gatunków, jest ustalenie, jak określić, kiedy gatunek jest rzeczywiście zagrożonym gatunkiem, a zatem ma prawo do ochrony; wykrywanie DNA wielorybów zagrożonych gatunków (nie do polowania) w rybach z japońskich i koreańskich rynków rybnych, co udowadnia nielegalne połowy wielorybów; i decydowanie, czy olbrzymie pandy są niedźwiedziami czy szopami (są niedźwiedziami, a ich zmniejszony rozmiar populacji wynika z mniejszego siedliska, a nie z chowu wsobnego). O Brien również oświetla, jak i kiedy AIDS skakała z małp do ludzi, podkreślając fakt, że spożywanie dziczyzny od nielegalnie zabijanych małp jest śmiertelną, ale ignorowaną praktyką, która zagraża nam wszystkim.
Język jest jasny, choć okazjonalny przesyt detalu może stać się nieco nudny. Większość lekarzy ma wystarczającą znajomość terminologii DNA, aby śledzić historię molekularną, a jeśli czytelnik nie jest w bliskich stosunkach z RFLP, SNP, mikrosatelitami i chromosomami mitochondrialnymi, istota książki jest nadal oczywista i poszerzy horyzonty czytelnika. wydatnie.
F. Clarke Fraser, MD, Ph.D.
Uniwersytet McGill, Montreal, QC H3A 1B1, Kanada

[przypisy: diltiazem, dekstrometorfan, Enterolambrisentan ]
[hasła pokrewne: przepuklina przeponowa objawy, mefedron opinie, atrofia szyjki macicy ]