Zapalenie nerwu wzrokowego z powodu zakażenia Bartonella henselae

14-letnia dziewczynka miała nasilające się bóle głowy, jednostronnie zmniejszoną ostrość wzroku (20/20 w prawym oku i 5/200 w lewym oku) oraz ból oczu w lewym oku. Wyniki badania neurologicznego nie były godne uwagi. Wzmocniona kontrastowo tomografia komputerowa głowy i nakłucie lędźwiowe nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Badanie siatkówki wykazało obustronny wzrost tarczy nerwu wzrokowego z obrzękiem, wysiękiem lipidowym, który tworzył gwiazdę plamki żółtej, oraz obszarem zapalenia naczyniówka otoczonym płynem surowiczym. Wyniki oceny serologicznej dla kiły i choroby z Lyme oraz testu skórnego na gruźlicę były negatywne. Pośrednie testy immunofluorescencyjne wykazały, że miana przeciwciał przeciwko Bartonella henselae wynosiły 1: 160 lub więcej dla IgM i 1: 512 lub więcej dla IgG. Ta konstelacja ustaleń została nazwana idiopatycznym neurologicznym zapaleniem nerwów Lebera, według opisu Theodora Lebera z 1916 r. Współczesne badania serodiagnostyczne wykazały, że w wielu przypadkach wyniki są spowodowane przez B. henselae, bakterię Gram-ujemną, która powoduje chorobę kota . Pacjent był właścicielem kota, ale nie pamiętał konkretnego zadrapania. Leczenie farmakologiczne zapalenia nerwu wzrokowego wywołane zakażeniem B. henselae w immunokompetentnych gospodarzach ma niepewną wartość; objawy mogą ustępować samoistnie i brakuje badań kontrolowanych. Niemniej jednak, nasz pacjent był leczony prednizonem i azytromycyną. Sześć miesięcy później, lipidy wysiękowe w plamie żółtej zostały ponownie wchłonięte, a normalne widzenie (20/20 w prawym oku i 20/25 w lewym oku) powróciło.
14-letnia dziewczynka miała nasilające się bóle głowy, jednostronnie zmniejszoną ostrość wzroku (20/20 w prawym oku i 5/200 w lewym oku) oraz ból oczu w lewym oku. Wyniki badania neurologicznego nie były godne uwagi. Wzmocniona kontrastowo tomografia komputerowa głowy i nakłucie lędźwiowe nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Badanie siatkówki wykazało obustronny wzrost tarczy nerwu wzrokowego z obrzękiem, wysiękiem lipidowym, który tworzył gwiazdę plamki żółtej, oraz obszarem zapalenia naczyniówka otoczonym płynem surowiczym. Wyniki oceny serologicznej dla kiły i choroby z Lyme oraz testu skórnego na gruźlicę były negatywne. Pośrednie testy immunofluorescencyjne wykazały, że miana przeciwciał przeciwko Bartonella henselae wynosiły 1: 160 lub więcej dla IgM i 1: 512 lub więcej dla IgG. Ta konstelacja ustaleń została nazwana idiopatycznym neurologicznym zapaleniem nerwów Lebera, według opisu Theodora Lebera z 1916 r. Współczesne badania serodiagnostyczne wykazały, że w wielu przypadkach wyniki są spowodowane przez B. henselae, bakterię Gram-ujemną, która powoduje chorobę kota . Pacjent był właścicielem kota, ale nie pamiętał konkretnego zadrapania.
Leczenie farmakologiczne zapalenia nerwu wzrokowego wywołane zakażeniem B. henselae w immunokompetentnych gospodarzach ma niepewną wartość; objawy mogą ustępować samoistnie i brakuje badań kontrolowanych. Niemniej jednak, nasz pacjent był leczony prednizonem i azytromycyną. Sześć miesięcy później, lipidy wysiękowe w plamie żółtej zostały ponownie wchłonięte, a normalne widzenie (20/20 w prawym oku i 20/25 w lewym oku) powróciło.

Arnd M. Herz, MD
J. Michael Lahey, MD
Permanente Medical Group, Hayward, CA 94545

Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: dronedaron, Leukocyturia, polyporus ]
[podobne: przepuklina przeponowa objawy, mefedron opinie, atrofia szyjki macicy ]